چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨ - 
1 2
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1081
 بازدید امروز : 130
 کل بازدید : 578273
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.30
 
صفحه اصلي > آزمایشگاههای مرکز > آزمایشگاه مولکولار نوروفارماکولوژی 
 
 

آزمایشگاه مولکولار نوروفارماکولوژی

دکتر لیلا درگاهی

ارزش‏ها: رعایت ملاحظات اخلاقی، راستی، خلاقیت، سرعت عمل و همکاری‏های گروهی

این آزمایشگاه با به کارگیری رویکردهای چند جانبه شامل مطالعات مولکولی، سلولی، بافت شناسی و رفتارشناسی به بررسی مکانیسم‏های سلولی مولکولی و عملکردی سیستم عصبی مرکزی در شرایط فیزیولوژیک و فیزیوپاتولوژیک می‏پردازد.

تمرکز عمده مطالعات تحقیقاتی در این آزمایشگاه بر آن دسته از بیماری های سیستم عصبی مرکزی است که وجوه پاتولوژیک مشترکی را بالاخص در زمینه فرایند التهاب عصبی و مرگ سلول های عصبی دارند.

هدف این آزمایشگاه دستیابی به روش‏های پیشگیری و درمان‏های رژنراتیو برای این بیماری‏ها و در نهایت نزدیک نمودن مطالعات پایه به مطالعات کاربردی است.

 

تکنیک های بیولوژی مولکولی

در این آزمایشگاه از تکنیک‏های RT-PCR و (qRT-PCR (real-time جهت بررسی میزان رونویسی از ژن ها، روش‏های ایمیونوبلاتینگ شامل دات بلات، وسترن بلات، ایمیونوهیستوشیمی و ایمیونوسایتوشیمی جهت بررسی میزان بیان پروتئینها و تکنیک‏های کلونینگ ژن و استفاده از وکتورهای لنتی ویرال برای افزایش بیان یا خاموش نمودن بیان ژن‏ها استفاده می‏شود.

تکنیک های کشت سلول و بافت

در این آزمایشگاه از کشت پرایمری سلول های سیستم عصبی، انواع رده های سلولی مانند PC12  (فئوکروموسیتومای رت)،  BV-2 (میکروگلیال سل های موش سوری)، و C6 (آستروسیتومای رت) و همچنین کشت ارگانوتایپیک برای مدل‏سازی بیماری‏های سیستم عصبی مرکزی، مطالعات سیگنالینگ سلولی و نیز بررسی اثر داروها استفاده می‏شود.

تکنیک های رفتارشناسی

به طور معمول در این آزمایشگاه از موش صحرایی نر نژاد ویستار برای مطالعات حیوانی استفاده می‏شود.

تست‏های Morris water maze ،Y maze ،Passive avoidance ،Novel object recognition ،Novel place recognition و Object-in-place recognition برای بررسی یادگیری، شکل گیری حافظه و فعالیت های شناختی حیوانات آزمایشگاهی به کار گرفته می‏شود.

تست open field برای بررسی فعالیت حرکتی حیوان و تست‏های Rotarod ،Pole ،Beam و Cylinder برای بررسی هماهنگی حرکات که عمدتا متأثر از فعالیت مسیر دوپامینرژیک نیگرواستریاتال می باشد، به کار گرفته می‏شود.

پيوندهای مهم
سامانه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

سامانه آموزشی سما

سامانه نوپا

سامانه مجلات نامعتبر و جعلی
مرکز تحقيقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهيد بهشــتی

آدرس: تهران‌‌ -‌ اوين‌‌ -‌ ميدان شهيد شهرياری -‌ بلوار دانشجو‌ -‌ دانشگاه شهيد بهشتی - ساختمان شماره 2 دانشکده بهداشت - مرکز تحقيقات علوم اعصاب

تلفن: 9-22429765-22431624- 021
فکس: 22431624-22432047- 021

nrciran@sbmu.ac.ir
پست الکترونیک:
  

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.